środa, 23 maja 2018

Laureatka Man Booker International Prize


 Booker stanowi jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Początkowo dotyczyła ona jedynie pozycji pochodzących ze Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii i Zimbabwe, jednak od 2014 roku bierze się pod uwagę literaturę z całego świata. Booker to coś w rodzaju najjaśniejszego kryształu w książkowej koronie nagród. W zeszłym roku nagroda ta powędrowała do Amerykanina. George Saunders otrzymał owy laur za książkę pod tytułem "Lincoln in the Bardo".


Tegoroczne nominacje znajdziecie tutaj
Co więcej, znamy już laureatkę! Man Booker International Prize powędrował do kobiety, która czas wolny poświęca pisaniu i zbieraniu ziół, nie znosi myśliwych, kocha zwierzęta. Pełnoprawna Czarownica, feministka, eseistka, autorka scenariuszy, psycholog. Ale przede wszystkim, jeden z najbardziej znaczących filarów kultury pisarskiej.

Olga Tokarczuk wydała swoją powieść "Bieguni" w 2007 roku.  Rok później książka otrzymała prestiżową Nagrodę Nike.  Tytuł książki odnosi się do prawosławnego odłamu starowierców-ludzi, którzy za pomocą ruchu próbują zwyciężyć zło. "Bieguni" to historia, a raczej kilka historii, na pozór ze sobą niepowiązanych. Książka była szeroko komentowana, wzbudzała wiele emocji. 
Dziś, możemy z dumą pochwalić się, że owa powieść została nagrodzona Bookerem. 
To wielki sukces literacki! 

Gdy usłyszałam o nominacji "Biegunów", aż podskoczyłam z radości.  Olga Tokarczuk w niesamowity sposób splata ze sobą historie, teoretycznie niemożliwe do złączenia, po mistrzowsku przechodzi między realizmem rzeczywistym a magicznym. Jej książki mają ten mały magiczny pierwiastek czyniący z nich coś więcej, niż tylko kolejne spisane opowieści. Światy Tokarczuk są pełne mroku, tajemniczości ale i nadziei, światła oraz ukrytych metafor. 
Naprawdę cieszę się, że twórczość Tokarczuk została doceniona w ten sposób! 

A Wy? Czytaliście którąś z książek Tokarczuk? Pochwalcie się w komentarzach! 

Pomyślnej magii w ten słoneczny dzień
Wasza Paper Witch
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#8 Kryształy, zodiak i biała szałwia, czyli recenzja "Czary. Jak być współczesną wiedźmą"

Tytuł: Czary. Jak być współczesną wiedźmą Autor: Gabriela Herstik Wydawnictwo: filo Premiera: 27 lutego 2019 Ilość stron: 284 ...